ישראל במקום 3 או תיירות ורפואה יש חיה כזאת?

0
ישראל במקום 3 או  תיירות ורפואה יש חיה כזאת?

מה זה התיירות הרפואית

תיירות רפואית הינה שם כולל לטיפולים רפואיים שניתנים לתייר, כלומר אדם שאינו אזרח אותה המדינה בה ניתן הטיפול. בשנים האחרונות עם היפתחות העולם מבחינה תקשורתית אפשר לכל אדם להשיג כמעט כל אדם אחר או חברה, אפילו במדינה אחרת, במידה והאדם האחר רוצה שישיגו אותו. יחד עם זאת עם צמיחת הכלכלה הגלובלית, כלכלה שמאפשרת לסחור בקלות מצד אחד של העולם לצד השני של העולם, הוכנו התנאים לצמיחת התיירות הרפואית.

הגורמים לתיירות רפואית

הפרשי הידע והמקצועיות הרפואית בין מדינה אחת לאחרת הם הגורמים לכך שאנשים רבים רוצים להתרפא במדינה אחרת, שאינה המולדת שלהם. אנשים מרוסיה מעוניינים להתרפא בישראל, אנשים מאיסלנד מעוניינים להתרפא בגרמניה וכן הלאה.
גורם נוסף הוא שערי החליפין, עם דולר בודד אפשר היום לקנות יותר שירותים או מוצרים עובדים מאשר עם המטבע המקומי של תאילנד, ולכן אמריקאים מעוניינים לקבל טיפול דווקא בתאילנד. כי האמריקאי מסוגל לרכוש יותר שירותים רפואיים בתאילנד מאשר באמריקה באותו סכום של כסף. תאילנד זולה בעבורו ביחס למולדתו.

ענף התיירות הרפואית בעולם

המרכז הבינלאומי לחקר בריאות ביצע לאחרונה סקר עבור ארגון תיירות המרפא הבינלאומי (ארגון ללא מטרות רווח שמטרתו לקדם את תיירות מרפא ואת שירותי הבריאות בקרב בתי חולים מובילים בעולם). המדינות האטרקטיביות ביותר שנמצאו הן: קנדה במקום הראשון, בריטניה, ישראל, במקום הרביעי סינגפור וקוסטה ריקה. מדינות נוספות שמתעסקות בתחום הן איטליה, דרום קוריאה (בזכות זמינות איברים להשתלה), ספרד ודובאי.
בסקר נבדקו מדדים כגון, הסביבה, העלויות, מקצועיות הרופאים, איכות המכשירים הרפואיים ועוד. בישראל לדוגמא נמצא כי היא המתקדמת ביותר בתחום המקצועיות של השירותים הרפואיים ובעלת המתקנים והמכשירים הרפואיים ברמה הגבוהה ביותר. קנדה דורגה ראשונה באיכות הסביבה, וקוסטה ריקה ראשונה במדד עלויות תיירות המרפא.

ההכנסות מתיירות רפואית בישראל

בארץ נאמדות ההכנסות מתיירות רפואית בסך של 500 מיליון שקל בשנה, ומתחלקות בין החברות בתחום תיירות המרפא.
ההכנסות הגדולות האלו הביאו את השר עוזי לנדאו, שר התיירות בשנת 2014 לומר על התיירות הרפואית: “תרנגולת המטילה ביצי זהב”. לעיקר ההכנסות צריך להודות לתיירי רוסיה, ומעניין יהיה לעקוב האם תפגע התיירות הזאת עקב קריסת הרובל. הנהנים העיקריים, אגב, מהתיירות הרפואית הם דוברי הרוסית. זו הסיבה שדיל ליברמן-לפיד כלל קבירת החוק למיסוי תיירות רפואית.

חקיקות חדשות בתחום התיירות הרפואית

מאחר והמחזור הכלכלי בארץ מתיירות רפואית הינו , סכום מכובד לכל הדעות, ומאחר והסכום הזה אינו מתחלק בין בעלי עסקים רבים, כמו שמנסים להציג זאת בעלי אינטרסים. ע”פ הצעת משרד האוצר יוטל מס של 15% על תיירי מרפא ועוד מע”מ על שירותי תיירות המרפא. חשוב לציין שכעת המע”מ אפס (0.0%) על שירותי תיירות, כמו <a href=”http://rambam-apartments.org” title=”חדרים ומלונות לרפואה לדוגמא ליד רמב”ם חיפה” target=”_blank”>שכירת חדרים בבתי מלון, שירותי תיירות בבתי המלון, שרותי הסעה לתיירים ורכישת מוצרים בני קיימא על ידי תיירים. למרות שגם את החוק הזה לפיד מעוניין לשנות.

לסיכום – תיירות רפואית הוגן או לא ?

תיירות המרפא היא ענף פורח במקומות רבים בעולם, ראינו שתיירות רפואית היא עסק מצליח ביותר המתאים בעיקר ליוצאי רוסיה ובעלי קשרים בבית החולים.
לאור המחסור ברופאים ומטפלים רפואיים בישראל ולנוכח הצפיפות הבלתי אנושית והבלתי מוסרית בבתי החולים, לאלו שמממנים ומשלמים מכסם וממיטב זמנם מידי חודש בחודשו ביטוח רפואי מן הראוי יהיה לאסור על פיתוח התיירות הרפואית עד להקמת בתי ספר לרופאים ובתי חולים נוספים ברחבי הארץ ע”י חברות תיירות המרפא.