הכלכלן הראשי של לאומי ברעיונות לשיפור הצמיחה בישראל

3
הכלכלן הראשי של לאומי ברעיונות לשיפור הצמיחה בישראל

 

בעבר ישראל הייתה צומחת 2-3 אחוז יותר משאר מדינות ה-OECD, וזה קרה גם בתקופות לא טובות, 2008-2009 כאשר העולם נעצר – ישראל ממשיכה לצמוח. זה היה נהדר. אבל בשנים האחרונות הפער הזה הלך ונסגר.

אגב, אחת הטענות שהיו אז היא שישראל צומחת כך בגלל הגידול באוכלוסייה, אך גם אם נתקן לפי הגידול היה אפשר לראות שישראל עדיין צומחת יותר. אבל בשנים האחרונות הצמיחה לנפש בישראל היא יותר איטית מאשר מדינות ה-OECD. למה ? מה קרה ?

 

הסיבות העיקריות לירידת הצמיחה – השינויים בהרכב הצמיחה

 1. הצריכה הפרטית – שממשיכה לעלות
 2. ההשקעה הפרטית בנכסים קבועים המוגדרים כמכונות ייצור ובנייה (דירות לא נחשבות) – שיורדת
 3. ייצוא הסחורות והשירותים הריאלי – שיורד גם כן

 

הירידה בייצוא הסחורות והשירותים ובהשקעה הפרטית – הסיבות:

בשנים קודמות תמיד היינו בהובלה על פני מדינות ה-OECD  בייצוא הסחורות והשירותים, אבל בשנים האחרונות אנו בפיגור אחריהם.

 

1: תיסוף (התחזקות) השקל

התחזקות השקל מול חלק ממטבעות העולם להם אנו מספקים שירותים גרמה לירידה בחוזק הקנייה של שאר העולם מישראל. צמצום הרכישות אינו קורה בבת אחת, זהו תהליך שבסופו פחות שירותים וסחורות נרכשים מישראל.

 

2: פיריון לשעת עבודה

כפי שניתן לראות שיעורי הגידול מאוד איטיים, ואינם כאלו שאפשר לסגור עימם את הפער אל מול המדינות אליהם אנו רוצים להידמות.

גרף
תוספת לתמג עבור שעת עבודה 2001 עד 2015, 2010 = 1

 

פיריון עבודה בישראל
פיריון העבודה בישראל – אין התקדמות משמעותית מאז 2010

3: השקעות פרטיות

מאז גל ההשקעות הגדול שהיה כלפני 5-6 שנים, אינטל ועוד, ניתן לראות שיש ירידה. הסקטור העסקי לקח את ההשקעות שלו למדינות אחרות אולי העט את ההשקעות באופן כללי, ויש לכך השפעה על הצמיחה בהווה וכן בעתיד.

סיבות נוספות:

 • נגישות לתשתית
 • אנרגיה זולה זמינה ואפקטיבית
 • קלות עשיית עסקים עם ישראל בין אם מבחינה ביורוקרטית ובין אם מבחינת ביטחון ופוליטיקה;

 

פתרונות מוצעים – מה יש לעשות ?

1: תמריץ לתעשייה להשקעה פרטית

 • רכישת מכונות וציוד, לדג’ ע”י פחת מואץ. מודל מוכר שהיה בשימוש בישראל, אינו כולל בתוכו התניות גאוגרפיות.

2: שימוש במדיניות פיסקלית

 • השקעה מדינית בתשתיות. זה מושך פנימה השקעות פרטיות, משפיע בחיוב על פיריון העבודה, משפר את התחרותיות ומגביר את מספר מקומות העבודה. ארגון ה-IMF, קרן המטבע, מעודדת השקעות בתשתית, אפילו שזה ממומן בחוב ציבורי, כי אח”כ התמורה תתקבל, החוב יפחת והמשק יצמח. יש לשקול אולי אפילו להחריג את הנושא של השקעות ממשלתיות מיעד הגירעון והאיזון התקציבי.

3: מדיניות מוניטרית

 • ראינו לאחרונה את המסר של הבנק המרכזי לאירופה (ECB) שנותן דגש גדל והולך למסלולים עקיפים וישירים של הגדלת האשראי לסקטור הפרטי. לא רק להוריד ולעלות ריבית, אלא גם לנקוט באמצעים שממש מיצרים אשראי זול לסקטור הפרטי ומאידך מעודדים את הביקוש למטרות פרודוקטיביות. צריך לקחת את המדיניות המוניטרית כך שתתחבר למדיניות הפיסקלית בכך שהיא תגביר את ההשקעות, ולעלות רעיונות יצירתיים בנושא.

4: הגז הטבעי

 • בעל פוטנציאל גדול מבחינת ההשפעות המאקרו כלכליות החל מהשקעות בציוד, בתשתית בשיפור מידת התחרותיות הבינלאומית, וגם יצוא גז במידה סבירה.
ייצור חשמל זול יותר-משרד התשתיות
ייצור חשמל זול יותר – מפחית את העלויות, מצמצם את הגירעון המסחרי, עלות הקמה נמוכה, נקי יותר ושומר על איכות הסביבה. מתוך אתר משרד התשתיות הלאומיות

 

:אבל כדי שזה יעבוד צריך עוד לפעול –

השלמת המערכת ההולכה הפנים ארצית שכל אחד שרוצה להתחבר יתחבר בקלות, בניגוד למצב כיום | תוספת של מערכת תובלה מהים ליבשה, בניגוד למצב כיום שאנו יושבים על צינור אחד ותחנת LNG (גז טבעי נוזלי) קטנטנה | פיתוח שדות נוספים – כי השדות הקיימים מתכלים ותמיד צריך לחשוב על הדור הבא | תמחור הוגן

מחירי נפט וגז טבעי בארהב
מחירי נפט וגז טבעי בארהב

|  לטפל בביורוקרטיה – לא יכול להיות שבעל עסק שירצה להתחבר לגז יעבור דרך 32 רשויות שונות בכדי להתחבר, בהולנד יש רשות אחת שבעל העסק מגיע אליהם והיא מטפלת בכך.

5: ההון האנושי

 •  חינוך תוך כדי העבודה או ההשכלה, ON THE JOB TRAINING, ובמקום לשלוח אותם ל 4 שנים לאוניברסיטה לתת להם מקצוע פרקטי בידיים בתוך כחצי שנה. הם משלמים יותר מיסים, צרכנים יותר טובים, נותן להם גאוה עצמית גדולה יותר ומאפשר להם לחנך את הדור הבא לעבודה. כך שזה מחלחל עד הדרגות הנמוכות ביותר.

6: קרן עושר לאומית

 • זה דבר מאוד חשוב שקיים בחלק ממדינות העולם ואפשר לנצל אותו במקרה של עלייה במחירי הסחורות והשירותים. זאת לא רק קרן לדורות הבאים, אלא גם קרן של “מה יקרה אם”, מעין מצנח חירום  וגם עוד דרך לייצב את שער המטבע.

 

 1. צריך לבטל משרות ממשלתיות ולסגור את ברזי הכספים לאבטלה הסמויה בממשלה ולבולעי הקצבאות כדי להפוך ממדינת שהייתה סוציאליסטית טורבו למדינה קטיטפליסטית עם צמיחה אמיתית

Comments are closed.