מס ירושה או 15 מיליון סיבות לתת מתנות

2

ההיכרות האחרונה שלנו עם מס ירושה הייתה בשנת 1981, הוא היה חוק נאמן, מהחוקים הראשונים שנחקקו במדינת ישראל, מאז 1949 אבל אז בשנות השמונים האינפלציה גאתה והיה קשה להעריך את היקף הנכסים, ואלו, גם אם הוערכו נכונה – נשחקו למחרת, כאשר האנפלציה שוב עלתה.

בשנת 2000 ישבה ועדת בן בסט שעסקה ברפורמה במס, היא הגישה פרק שלם על מס עיזבון, מסקנות ראש הועדה, פרופ’ אבי בן בסט ומנכ”ל משרד האוצר דאז היו להחזיר את המנגנון של מס ירושה.

מה הוא מס ירושה ומה הוא מס עיזבון?

מס העיזבון מוטל על הסכום כולו, בעוד שמס הירושה מוטל על כל אחד מהיורשים בנפרד, לפי מדרגת המס שלו.

המס הזה אינו חל על כל אדם, אלא רק מסכום מסוים, לדוגמא מ-15 מיליון שקל, כל מדינה קובעת את הסכום לפי התפלגות העושר באוכלוסייה.

נתייחס אליהם כמס ירושה, למרות שאנו מתכוונים גם למס עיזבון, בהמשך המאמר אלא אם כן מוזכר אחרת בפירוש.

האם מס ירושה הוא הוגן ?

מס ירושה בוודאי מקובל על עניים, שכן הם ירוויחו מערכת ציבורית טובה יותר שתיתן הזדמנות שווה להם ולבניהם, אך המפתיע הוא, שמרבית האנשים העשירים ושאינם רודפי בצע או שליטה וכוח, מדברים בחשיבות המס ובהגינותו.

וורן באפט התבטא לדוגמא כשאמר בעבר כי – “מס ירושה הוא המס הצודק וההוגן ביותר. מנגנון הולם שנועד להבטיח, כי אלה שהרוויחו מהמערכת המופלאה ליצירת עושר יחזירו טובה לחברה”.

ביל גייטס, ג’ורג’ סורוס, וורן באפט ועוד לא פחות מ120 אנשי עסקים שחלקם מיליארדרים חתמו במודעת ענק שפורסמה בניו יורק טיימס בשנת 2001.

בעולם האקדמאי רווחת הדעה כי מס ירושה הוא אחד מהמכניזם הכי צודקים ליצירת שיווין חברתי פערים, כ”כ צודקים שגם במדינה ללא מס, כדאי להשתמש בו בכדי להקטין פערים.

“אישור הצעת החוק יתקן עיוות במדיניות הפיסקלית של ישראל, יציב אותה בשורה אחת עם המדינות המפותחות, יגדיל את המקורות התקציביים הדרושים למדינה ויקטין את אי-השוויון בחברה. כל זאת, בלא שאיש ישלם מחיר: המס יוטל רק על עיזבונו של מי שכבר הלך לעולמו, רק על עיזבונם של עשירים, ובשיעור צנוע שיותיר גם את ילדיהם עשירים. זהו המס הפרוגרסיבי ביותר שניתן להעלות אל הדעת ולפיכך, גם הצודק ביותר, כלכלית ומוסרית כאחד”

עדכון: אובמה העלה את החוק לכותרות שוב במרץ -2013, כשביסס את תוכניותיו הכלכליות על מס ירושה !

מה טענות המתנגדים למס ירושה ?

המתנגדים, עשירים בדר”כ, טוענים קודם כל למיסוי כפול- שהרי כספי הירושה כבר מוסו בעבר. אבל במה זה שונה ממס רווחי הון? מס כפול גם הוא, מס שמוטל על רווחים בשוק ההון, כאשר הכסף שהושקע בשוק ההון מלכתחילה הינו כסף שכבר מוסה בעבר.

(חלק מהטענות נוספו רטרואקטיבית אודות לכתבות בעיתונים)

טענה נוספת

היא שנטל המס צפוי ליפול על כתפי המעמד הבינוני, המולטי-מליונרים יתחמקו בעוד שבעלי המליונים הבודדים יסבלו את נטל המס פעם נוספת. גם טענה זו אפשר לפתור בקלות, אם מעלים את המס שיחול רק על ירושות מעל 50 מיליון שקל, סכום שגם אם חלקו יועבר לקופת המדינה יהיה קשה להרגיש בחסרונו או 15 מיליון שקל כמו הצעת החוק של ח”כ יחימוביץ או רק מעל 4 מיליון ₪ כהצעתו של בן בסט, יו”ר הועדה המוזכרת, שלפי בדיקתו, רק 7% מהאוכלוסייה עומדים בקריטריון הנ”ל, נכון לשנת 2000 (קודם קפיצת מחירי הנדל”ן).

טענה נוספת (3)

אנשי רשות המיסים טוענים שאינם יכולים להעריך את הנכסים, ושכוח האדם הצריך לשם כך גדול מידי. קשה להבין את הטענה הזאת בעידן שיש מחירון לוי יצחק למכוניות לנדל”ן ואפילו לנעליים (את האחרון המצאתי). לנדל”ן יש שמאים ממשלתיים ואפילו הדו”חות בבורסה עברו לשיטות IFRS של הערכת נכס עדכנית, לכן קשה להבין את הבסיס להתנגדות.

טענה מוזרה אחרת (4)

שנשמעה היא, כי מס ירושה אינו יהודי, אולי “עושה עושר שלא במשפט” ו-“עשקת את רעך כי אתה יכול” זה יותר יהודי. טענה שקצת קשה להתווכח איתה, אבל כנראה שלשם כך היא הומצאה.

טענה (5)

סלש מגוחכת סלש מוזרה שהושמעה עם מסקנות הועדה דאז באזני רוה”מ, אהוד ברק, היא שהמס יגרום לפילוג בעם. מס ירושה, לכל הדעות, מטרתו לגרום לחוסר פילוג, לשיוויון, לאחווה, וכך הוא עשה ועושה בכל אותן המדינות שבהן הוא פועל.

טענה אחרונה (6)

שעולה, היא טענה שעולה בכל דיון שמטרתו להגביר את המיסוי בצורה רציונאלית ובכדי לעזור לאוכלוסייה המוחלשת לחיות בכבוד. הטענה שתמיד יהיו כאלו שימצאו דרכים להתחמק מתשלום.המס. אז התשובה ההולמת ביותר היא, מי שכל כך לא רוצה לתת את כספו חינוך הדור הצעיר מוזמן לתת את כספו למיטב רואי החשבון ועורכי הדין בתקווה , שאולי אלו יצליחו למנוע ממנו לשלם, אך שידע, שגם אם הם יצליחו, זה ייקח הרבה זמן, הרבה כסף ויצליח רק פעם אחת, כך שגם אם הוא יזכה לראות את זה, בפעם הבאה, לאדם אחר זה לא יצליח.

איך אפשר להתחמק ממס ירושה?

בגדול הדרכים הם, יצירת פוליסות ביטוח חיים מורכבות, העברת מניות בחברה טרם נקבע לה שווי, חוזי שכר מתוחכמים עם אופציה למניות, הקמת נאמנויות, יהלומים, מזומן ושאר נכסים שאינם דורשים רישום בכספות הבנקים.

האם מס ירושה קיים במדינות אחרות?

בוודאי, במדינות מערביות  רבות נהוג מס עיזבון או ירושה, ארצות הברית (מס עיזבון מירבי – 55%), , צרפת (40-60%), בריטניה (40%), גרמניה (30-50%), יפן (50%) ונורווגיה (10-15%)

תמונת מצב על מס ירושה בעולם מתוך כלכליסט:

רוב העולם מפעיל מס ירושה
באדיבות כלכליסט

מה ההצעות הטכניות למס ירושה?

שיטת בן בסט:

מעל 6-8 מיליון שקל כאשר המדרגות הן מ-5% ועד 25%, כנהוג בעולם.

שיטת יחימוביץ’:

מעל 15 מיליון שקל כאשר המדרגות הן מ-5% ועד 12.5%. בכל אופן, אסור שהמס יחול מתחת ל-10 מיליון, כי זה יכביד על מעמד הביניים.

 

עדכון 2013: מה אומרים עשירי ישראל ומה אומרים עשירי ארה”ב על מס ירושה (באדיבות כלכליסט)

עשירי ישראל שנפטרו בשנים האחרונות

 

רוצה לקרוא עוד על מס ירושה?-הוספנו מאמר פידיאף בשבילךן

  1. ארוחות חינם, ככה זה במדינת המשוגעים
    מס ירושה לא, מס קרקע לא. אבל מיסים על משקיכי נדל”ן בכיף. מיסים על סחורות שלא נמכרו (ביגוד, חומרי גלם) – לא
    אבל מיסים על קבלנים שלא מסרו את הדירה שלהם – ברור כי הם אוייבי העם
    איזה מדינת חלם
    מה עם היבואנים והמחירים שלהם, קוקה קולה אני קונה בשטחים בשקל וחצי אבל בישראל מרשים להם למכור יקר

Comments are closed.