לשלם מס בריאות ולקבל חצי שירות

0

לפני שבוע וחצי אחות של חבר סיפרה בארוחה שיש לה 4 חודשי המתנה לטיפול, יחסית פשוט, או הוצאה של 24 אלף שקל וטיפול בעוד שבוע, ומה לדעתנו עדיף מאותו רגע לא הייתי כל כך בשיחה. תהיתי מאיפה צמחה לה רשימת הנפגעים מהמערכת הרפואית בישראל, למה לשלם מס בריאות לקבל חצי שירות. על תורים ארוכים, רפואה פרטית ואותם רופאים. סיפור שלא כיף לשמוע, אז אתם מוזמנים לעבור לקרוא משהו אחר.

a-doctor-and-couple-viewing-an-x-ray
רופא במפגש עם לקוחות פוטנציאליים. By Rhoda Baer acquired from National Cancer Institute

ההוצאה הפרטית לבריאות בישראל עומדת על 40% לעומת זאת ההוצאה הפרטית הממוצעת ב-OECD עומדת על 28%, נו אולי זה בגלל שהרופאים באותה מדינה, כלומר בישראל, אינם אותם הרופאים במערכת הציבורית כמו במערכת הפרטית.

בישראל, כמו בישראל, איזה עולם קטן, אבל אותם ברופאים במערכת הפרטית הם הרופאים במערכת הציבורית, מנהלי מחלקות ובתי חולים.

יום הולדת לביטוח המשלים

ב-1994 עובר חוק ביטוח ממלכתי, 4 שנים לאחר מכן מגיעים פקידי האוצר, שמלכתחילה לא כל-כך אהבו את המס שנוסף על המעסיקים או שסתם היו נגד רוח החוק, כל מיני קשקושים ואידאולוגיות חסרות טעם וריח על שוויון וערבות הדדית, ובכל אופן הם מבטלים את המס המקביל.

המס המקביל זה הכסף שהמעסיק הפריש ישירות לתקציב הבריאות, אז עכשיו למעסיק יש יותר כסף בכיס, אבל קופות החולים חסרות תקציב של 3 מיליארד שקל, לכן כדי לפצות על אובדן ההכנסות, אישרו להם למכור שירותים נוספים מעבר לסל השירותים הציבוריים.

וכך נולד הביטוח המשלים.

פרסום חינם מהממשלה – לידים בחינם מממערכת הבריאות

הרעיון של הביטוח המשלים התחיל טוב באופן כללי, ביטוח המשלים הוא כלי שמאפשר לרופאים להגדיל את ההכנסה, לקצר את התורים וכולם נהנים. אבל עם הזמן המפגש בקופות ובבתי החולים הפך לנקודת איסוף.
הרופא פוגש את החולה, הם משוחחים, הרופא מסביר לו על הפרוצדורה כמה זמן הוא יהיה מושבת וכו’, כשהחולה כבר בוחר את הרופא אז מגיעים לקבוע תאריך.

ואז זה מגיע, החולה מבין שהטיפול שלו יכול להיות הכי מוקדם רק בעוד חצי שנה, 5 חודשים, אז הוא עושה חושבים. או שאני ממשיך עוד חצי שנה לבלות עם כאבים, לעבוד עם כאבים ולישון עם כאבים, או שאני הולך לטיפול תוך מספר ימים, לאותו הרופא ואותו הטיפול וחוזר לשגרת החיים שהכרתי. וכך, אצל מי שהביטוח המשלים מצוי בכיסו, הוחלט להעדיף את הצעת הרופא לטיפול פרטי. במקום להגיד למטופל אתה מוזמן לרמב”ם, אתה מוזמן לאיכילוב, שם אני עובד ונטפל בך נהדר, הרופא עושה הפוך. ובעצם מי לא היה עושה כך.

עזוב אותך מהתורים, תפעיל את הביטוח המשלים, ותקבל אותי, עם הניסיון ועם ידי הקסם. רק תוסיף השתתפות עצמית, תקורה צנועה, ותקבל את המקום המרשים הזה. מה שבכל זאת היית מקבל עוד מספר חודשים, אבל ללא הביטוח המשלים וההשתתפות העצמית. לאמר את האמת, עבור הכיס של רובנו זה יוצא משתלם.

השאלה המתבקשת היא, איך קורה שהרופא של רמב”ם יכול לעבוד גם באסותא ולהביא לשם את המטופלים שקיבל בזכות המערכת הציבורית ?

בכל מקצוע אחר זה היה גניבה עסקית, זה היה דורש תשלום עמלה או הפנייה (ליד – lead), למה במערכת הציבורית זה חינם ?

כמה “גניבות” לקוחות יש ממערכת הבריאות הרפואית הציבורית לפרטית

43% מהניתוחים הפרטיים שמבוצעים ברפואה הפרטית בוצעו על ידי רופא שפגש את המנותח שלו זמן קצר קודם לכן בקופת החולים או בבית החולים הציבורי. צשאל כל מפרסם והוא יגיד לך שאלו אחוזי המרה מעולים ! אז למה אף אחד לא עושה לזה סוף ? … מנסים. ויש כאלו שמתנגדים.

רפורמה בביטוחי הבריאות למניעת כפל ביטוחים.
החלת תקופת צינון על רופאים. במסגרת התקופה הזאת, רופא לא יורשה לטפל באופן פרטי בחולה שפגש קודם לכן במרפאה ציבורית, אלא אם עברה לפחות חצי שנה מאז.
נכון לעכשיו, עדיין לא עברו תקנות בנושא.

שיאני השכר בקרב הרופאים (הכנסה פרטית וציבורית)

אונקולוג- 742 אלף שקל בחודש

גניקולוג 736 אלף שקל בחודש

אורולוג 555 אלף שקל בחודש