איך לבדוק האם יש בועה בשוק המניות בארץ

1
איך לבדוק האם יש בועה בשוק המניות בארץ

יוצרים בועות

נקודת המוצא של (כמעט) כל ישראלי זה – אף פעם לא לצאת פראייר ( תשאלו את גולן טלקום 🙂 ) וכשזה מגיע לשוק ההון, אחד הדברים שהכי מעניין אותם הוא לקנות בשפל ולמכור בשיא.
לכל אחד יש את הסיפור הזה איך הוא קנה את המניה ההיא בשפל ואיך הספיק למכור בשנייה האחרונה לפני שכל השוק יתהפך.

לכן אחת השאלות שהכי מעניינות משקיעים היא, מתי יש בועה ?

רוב המשקיעים המנוסים יגידו לכם פשוט להסתכל על מכפילי הרווח ושיהיו מתחת ל15 ובחברות טכנולוגיה מתחת ל-15, המתוחכמים ימליצו לכם להשוות למכפילים ענפיים היסטוריים או להסתכל על המכפיל של שילר, אבל דא עקא שבשוק המניות בארץ זה לא הכי עובד.

סיכום -איך בודקים בועה בשוק המניות בישראל ?

הסיבה המרכזית שאי אפשר לבדוק בועה בארץ כמו שהוצע בסדרת מחקרים של הכלכלן פיטר פיליפס (לא פיטר פיליפס הזה) בשנים האחרונות היא הנתונים הלא רציפים של הדיבידנדים בארץ ואי דיוקים. וזה לפני שדיברנו על מהירות התגובה של אתר האינטרנט של הרשות לניירות ערך (עם זאת יש לציין שחל שיפור משמעותי בשנים האחרונות ונקווה שנמשיך לראות זאת).

ולכן השיטה היא לחשב את היחס בין מכפיל ההון לבין התשלומים העתידיים להיות מופקים ממנו, כאשר הם מהוונים.

חישוב הבועה לפי פיטר פיליפס

בבסיס סדרת המחקרים שערך הכלכלן ועמיתיו הייתה ההגדרה הכל כך אינטואיטיבית ועם זאת כל כך מדויקת, שנקראת התנהגות נפיצה.
לפי המחקר יוצא, שכאשר נזהה בועה נאמר שהיחס בין מחיר הנכס/החברה לבין הדיבידנד המשולם הולך וגדל. כלומר נוצר קשר לא פרופורציונלי בין המחיר לתשלומים המופקים מהנכס/חברה.

אפשר יהיה להסביר זאת בכך שמחיר החברה מושפע מציפיות השוק לגביה או לגבי נכסיה או לגבי חומרי הגלם שבידה. במשפט אחד, היינו אומרים שהמחקר מציין שבבועה קיימת התנהגות נפיצה (explosive behaviur) ביחס הזה, כלומר היחס בין המחיר לדיבידנד יהיה לא פרופורציונלי ביחס לנתוני העבר של אותו המגזר.

מדוע במחקר החו”ל השתמשו בדיבידנדים?
ההנחה היא שלמשקיעים בשוק ישנם ציפיות ראליות להכנסות ולעלות שווי הנכס. כאשר עלות שווי הנכס מוגדרת כערך המהוון של תזרים הדיבידנדים הנובעים ממנו.

רכיב הבועה בארץ – גראם וכספי

בארץ קשה יותר להגיע לנתונים של דיבידנדים, אולי גם משום שבארץ יש פחות תרבות של חלוקת דיבידנדים, לכן בארץ יש להשתמש בדרך אחרת. מיטל גראם ואיתמר כספי, חוקרים מחטיבת המחקר בבנק ישראל מצאו שאפשר להשתמש במקום ביחס בין מחיר הנכס לדיבידנד ביחס אחר, ביחס בין מחיר הנכס למכפיל ההון. מכפיל ההון הוא שווי השוק של החברה לחלק לשווי ההון העצמי בספרים, כאשר ההון עצמי הוא סך נכסי החברה פחות סך ההתחייבויות.

אינדיקטור בדיקת בועה
צילום מסך מתוך אינדיקטור בדיקת הבועה שפורסם במאמר מחטיבת המחקר של בנק ישראל

כאשר הקו הכחול חוצה את הקו האדום (רמת הסף) למשך יותר מ-5 חודשים אזי תקופת הבועה החלה, עד שהקו הכחול שב אל מתחת לקו האדום. נתוני מכפיל ההון מתייחסים לכלל השוק ולרמה הענפית.

האם בזמן בועת נדל”ן ובדו”חות בשיטת ה-IFRS אפשר למדוד כך ?

מה דעתכם ?

  1. ודאי שאפשר בשיטת שווי הוגן.
    כי עדיין יש מוצרים שאין להם שווי הוגן, כל דבר מלבד נכסי נדלן כמו ציוד כבד ולכן עדיין יש ערכים שאינם מדויקים.

Comments are closed.