כלכלת השיתוף: איום כלכלי או יוזמה מבורכת ?

3

כלכלת השיתוף שהתפתחה וממשיכה להתפתח בשנים האחרונות – האם היא מהווה סוג של איום על הכלכלה שכולנו הכרנו?

ילדות משתפות זו את זו
כלכלה שיתופית – גם לגדולים זה עובד ?

דוגמאות לכלכלה שיתופית

שירות הטרמפים Zimride, שאגב מאפשר גם להכיר את הפייסבוק של הנהג והנוסע, הוא גם חלק מכלכלת שיתוף: אתה רוצה טרמפ, אני רוצה מימון על חלק מהנסיעה שגם ככה אני יעשה (בניגוד להובר). נהגי המוניות אפילו ניסו להילחם, עד שבאחת הפעמים התנגשו (!), מונית אחת מלפנים ואחת מאחור, במכונית שלקחה להם 4 נוסעים פוטנציאליים.

אתר דירות הנופש להשכרה, AIRBNB, הורחק בניו יורק ונאסר לשימוש, אחרי שבעלי המלונות התלוננו על פגיעה בהכנסתם ואיימו בפיטורי עובדים. ואולי אפילו בתחום השכרת המשרדים נראה ככה בקרוב.

תחום ההדרכות של טיולים, Mekomy, אם בא לכם להדריך איזה מישהו ולראות לו את הידע העצום שצברתם על הסביבה והאטרקציות ועל הדרך לעשות קצת כסף (בקרוב גם בארץ).

בעלי כלבים שיוצאים לחופשה, או סתם בא להם לקחת חופשת מחלה מהכלב, וכאלה שאין להם יכולת להרשות כלב באופן קבוע, נפגשים ב-BorrowMyDoggy.
ואפילו מאסטר שף שיתופי יש, EatWith, כמו שזה נשמע… ויש עוד

איך כלכלה השיתופית משפיעה על הכלכלה שהכרנו עד היום

מצד אחד זה יכול לתת לכל אדם הזדמנות ליזמות ושיפור המשקל בכיס, שיגרום בתורו לצריכה גדולה יותר שלו ולצמצום הפערים בין השכבות,
שכידוע משפיעים הרבה יותר על הצמיחה מאשר בונוס של 3 מיליון שקל למנכ”ל כזה או אחר. כלומר, צמיחת ה”אנשים הקטנים” תורמת למשק הרבה יותר.

מצד שניהמתנגדים – שמתריעים שזה יכול לגרום לאבטלה וסגירת מקומות עבודה, אבל מי שמפחד מתחרות… כנראה שיודע שהוא הולך להפסיד.

לכאורה, השיתופים האלו גורמים לנו לצרוך (לקנות) פחות, וכל כלכלן יגיד לך שצריכה נמוכה תביא לאבטלה, אבל –

לקנות פחות זה תמיד רע – או שהשאלה ממי קונים ?

אם קונים מהמכולת השכונתית של השכן, או מתמנון גדול עם שלוחות בכל פינה. אולי קונים פחות אבל קונים חכם. 
אם הסוג הזה של השיתוף יתפוס אולי יהיה אפשר לראות יותר עסקים קטנים,
שכמובן מביאים להתחלקות של עוגת ההכנסות בצורה יותר שיוויונית. 

מחקרים מראים, כי עסקים קטנים גורמים ליצירת מקומות עבודה רבים יותר מפירמות גדולות כגון: טבע (TEVA), אינטל (INTC) – ובעקבות מחקרים אלו כך פועלים ב-OECD.

חלוקת כנסות בצורה שיוויונית זה הכי חשוב ליוקר המחיה, לכלכלה בריאה ו’מצמיחה’ את כולם (לא רק של המנכ”ל העשיר).

אבל אם אנשים קונים בפחות כסף זה רע – כי זה גורם למיתון

חשוב לדעת, אדם שהתרגל לקנות בסכום מסוים, ע”פ רוב, ימשיך להוציא סכום זהה ממשכורתו וזוהי גם ההנחה במרבית מהמודלים הכלכליים. כך – שאין באמת צריכה יותר נמוכה, רק עלייה ברמת החיים, כלומר באותו סכום של כסף אפשר לרכוש מעט יותר מוצרים.

דוגמאות נוספות?

אתר אגורה, ומקבילה אמריקאית דומה,NeighborGoods , מספקים פריטים שהייתם שמחים להיפטר מהם לבין אנשים שרוצים לשאול או לשכור אותם.
מכאן שכל מוצר פיזי, בצורת השיתוף,מגיע לניצולת גבוה וחשיפה לקשת רחבה יותר של אנשים, כל מנהל שיווק של מוצר איכותי ויצרן שלא מפחד מביקורת בונה היו רוצים בזה.

כלכלת הלוואות ללא ריביתת, שאגב החלה לפני כ-3500 שנה וקיימת גם היום בעולם החרדי, הגיעה לעולם הגדול בשירות שנקרא Kiva, וזו לא הפעם הראשונה שמנסים לאיים על המונופול של הבנקים והממשלה בנושאי הכסף (ביטקוין).

ובקיצור SHARE מה דעתכם על כלכלה שיתופית ?
[/read]

  1. הבעיה שיש המון פוליטיקאיים עם אינטרסים וקשרים כלכליים למימון מסע הבחירות שלהם למשכן הממשלה. אין להם עניין שמישהו אחר שלא תרם להם חצי מיליון שקל יצליח. הם קרובים לצלחת ותמיד הם יקדמו מקורבים.

    נכתב מהאייפון שלי

Comments are closed.